Aranżacja otwartej przestrzeni: Wydzielenie stref i zachowanie harmonii

Otwarta przestrzeń to miejsce, w którym najczęściej się relaksujemy, bawimy się z dziećmi lub urządzamy imprezy z przyjaciółmi. Jednak, aby ta przestrzeń była funkcjonalna i wygodna, warto zastanowić się nad jej aranżacją. Kluczowe jest wydzielenie stref i zachowanie harmonii.

Wybór mebli i elementów dekoracyjnych

Przy aranżacji otwartej przestrzeni warto zacząć od wyboru odpowiednich mebli i elementów dekoracyjnych, które będą służyć jako wyznaczniki stref. Rozważmy, jakie funkcje pełni przestrzeń, jakie rodzaje aktywności będą w niej się odbywać i dopasujmy do tego odpowiednie meble. W przypadku wyboru elementów dekoracyjnych, najważniejsze jest ich harmonijne wpisanie w całość i dobór kolorów, które będą ze sobą współgrać.

Wydzielenie stref

W otwartej przestrzeni warto wydzielać strefy, w których będziemy wykonywać określone aktywności lub które będą przeznaczone do określonych celów. Dzięki temu będziemy mogli swobodnie funkcjonować w naszym ogrodzie lub tarasie, a mniejsze strefy będą zachęcały nas do ich korzystania. Jakie strefy możemy wydzielić w otwartej przestrzeni?

– Strefę wypoczynku – dobrze zrelaksować się w przytulnym miejscu, dlatego strefa wypoczynku powinna być łatwo dostępna i komfortowa. Tutaj warto postawić wygodne kąciki wypoczynkowe, kanapy ogrodowe lub leżanki, które zapewnią nam spokojny wypoczynek.
– Strefę biesiadowania – na pewno wielokrotnie bierzemy udział w grillowanych imprezach, więc warto mieć w swoim ogrodzie lub na tarasie odpowiednie miejsce na biesiadowanie. Może to być zadaszone pomieszczenie ze stołem i krzesłami, a w razie potrzeby, dodatkowe miejsca siedzące można poprowadzić wzdłuż ogrodu.
– Strefę dla dzieci – podczas aranżacji otwartej przestrzeni nie zapominajmy o najmłodszych, którzy również potrzebują swojego miejsca. Możemy wydzielić strefę dla dzieci, np. piaskownicę, miejsce zabaw lub zjeżdżalnię, która z pewnością umili im czas spędzany na świeżym powietrzu.

Zachowanie harmonii

Warto podczas aranżacji otwartej przestrzeni zachować pewną harmonię, która będzie się przejawiać w sposób, w jaki wykorzystamy całą przestrzeń. Warto mieć na uwadze dostępność, funkcjonalność i estetykę. Otwarta przestrzeń powinna być urządzona w sposób przemyślany, abyśmy mogli swobodnie korzystać z jej wszystkich części, a jednocześnie cieszyć się harmonijnym wyglądem, który będzie zachęcał nas do spędzania tam wolnego czasu.

Podsumowanie

Aranżacja otwartej przestrzeni to nie lada wyzwanie, ale z pewnością, dobrze zaprojektowana przestrzeń, stanie się naszym ulubionym miejscem na wypoczynek i relaks. Warto zacząć od wyboru mebli i elementów dekoracyjnych, które służą jako wyznaczniki stref, a następnie wydzielić poszczególne strefy, które umożliwią nam swobodne funkcjonowanie w przestrzeni. Ważne jest, aby zachować harmonię między poszczególnymi strefami, tak aby cała przestrzeń wyglądała schludnie i estetycznie, a tym samym zachęcała do korzystania z niej.

You may also like...

Comments are closed.