Czy instalacja odgromowa jest potrzebna?

Wykonanie instalacji odgromowej to element budowy domu, który często, pomimo braku konieczności prawnej, jest wykonywany ze względów bezpieczeństwa. Zabezpiecza ona dom przed pożarem oraz innymi skutkami wyładowań atmosferycznych, jakimi mogą być chociażby spięcia instalacji elektrycznych, a co za tym idzie awarie wielu sprzętów.

Instalacja odgromowa a prawo

Jeszcze 20 lat temu ogromna większość domów miała zainstalowaną instalację odgromową. Dzisiaj, kiedy szuka się oszczędności, wiele osób z tego rezygnuje, ponieważ prawo jasno określa, które obiekty powinny mieć taką instalację założoną.

W prawie budowlanym znajdziemy trzy przepisy odnośnie konieczności instalacji odgromowej. Pierwsza dotyczy budynków wyższych niż 15 metrów oraz mających powyżej 500 m2 powierzchni.

Druga informacja dotyczy materiału, z którego wybudowana jest nieruchomość. Jeśli jest to materiał łatwopalny (chociażby w przypadku domów z drewna), to każdy taki budynek obowiązkowo musi mieć założoną instalację odgromową.

Ostatnia informacja, jaką znajdziemy w prawie budowlanym, dotyczy położenia budynku. Jeśli znajduje się on w miejscu narażonym na działanie wyładowań atmosferycznych, musi mieć również taką instalację założoną.

Jednak, jak interpretować miejsce zagrożone wyładowaniami?

Może być to na przykład samotny budynek na środku pola lub znajdujący się na wzgórzu. Samotny dom na środku wzgórza będzie bardziej przyciągał pioruny niż niski budynek w środku miasta otoczony wieżowcami, gdzie ryzyko uderzenia pioruna jest nikłe.

Czy warto zakładać instalację odgromową?

Niewątpliwie to pytanie zadaje sobie wiele osób budujących domy jednorodzinne. Koszt wykonania instalacji odgromowej waha się od 3000 do 7000 złotych, więc z jednej strony nie są to małe pieniądze. Jednak z drugiej strony, podczas budowy domu, bardzo często ponosimy dużo większe wydatki.

W czasach, gdzie na budowę domu wydaje się 600-700 tysięcy złotych, te kilka tysięcy może zniknąć w kosztach i nawet tego nie zauważymy.

Co daje instalacja odgromowa?

Przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa podczas burzy. Mało kto zdaje sobie sprawę z mocy wyładowań atmosferycznych, a te mogą osiągać nawet kilkaset milionów woltów.

Dla porównania ładowarka do telefonu ma napięcie 5V, czyli nawet sto milionów razy mniejsze. Niebezpieczeństwo, jakie za sobą niesie wyładowanie atmosferyczne to przede wszystkim pożar budynku i zniszczenie instalacji elektrycznej.

Zbyt duże napięcie prądu może również prowadzić do uszkodzenia sprzętów elektronicznych, takich jak telewizor, komputer, lodówka, a nawet pieców gazowych czy pomp elektrycznych.

Trzeba wiedzieć, że nawet sprzęty na gwarancji producenckiej nie są chronione przed przepięciem i gwarancja tego nie obejmuje. Zestawienie możliwych strat z kosztem inwestycji w piorunochron wydaje się jasne – warto zainwestować w piorunochron w domach wolno stojących, nawet, jeśli nie jest to prawnie wymagane dla własnego bezpieczeństwa i spokoju.

You may also like...

Comments are closed.