Tańsza alternatywa oświetlenia

Oświetlenie led pojawiło się na rynku stosunkowo niedawno, ale zyskuje coraz większą popularność, przede ze względu na swoją energooszczędność. Żarówki led zbudowane są z małych diod elektroluminescencyjnych, które umiejscowione są w specjalnej oprawie, pozwalającej montaż w miejscach dawnych wolframowych żarówek. Rozwój technologii oraz sprawność fizyczna tego typu światła zdecydowanie przewyższa żarówki halogenowe i żarnikowe.

Parametry żarówek led.

Kąt świecenia – dzięki zastosowaniu mlecznej obudowy oraz soczewek udaje się odpowiednio rozproszyć światło.
Mocowanie – należy najpierw rozpoznać rodzaj gwintu, by móc odpowiednio dopasować diody led.
Barwa światła – podawana wartość światła jest wyrażana w Kelvinach. Im wyższa wartość, tym bardziej zimne światło jest emitowane i na odwrót. Barwa światła z oświetlenia led rzadko jest mniejsza niż 3000 K i jest porównywana do oświetlenia pomieszczeń laboratoryjnych.
Chłodzenie – żarówki led wytwarzają mniejszą temperaturę niż tradycyjne żarówki, która odprowadzana jest do radiatora i w związku z tym można zamontować obudowę z tańszego materiału.
Żywotność – określana jest przez producenta w godzinach, po jakich spada efektywność oświetlenia led.

Więcej informacji na www.wstrzymajslonce.com.pl

Zastosowanie

Oświetlenie led stosuje się jako światło główne, dające wysoki poziom emitowanego światła. Stosowane jest także jako światło pomocnicze, stanowiące uzupełnienie popularnych świetlówek czy halogenów. Żarówki led znalazły zastosowanie też jako światło dekoracyjne lub podświetlające np. wystawy, eksponaty.

Producenci reklamują, że oświetlenie led nie ulega przegrzaniu czy przepięciu. Jest to bardzo tanie i ekologiczne rozwiązanie w kwestii emitowania światła. Żarówki te świecą dłużej, pobierają zdecydowanie mniej prądu oraz są bardziej odporne fizycznie np. na szturchnięcia czy wstrząsy. Istnieją także żarówki led, które za pomocą odpowiedniego pilota czy aplikacji można zdalnie ściemniać czy rozjaśniać, w zależności od potrzeb. Jednakże trzeba pamiętać, że długotrwałe kierowanie kąta świecenia w stronę twarzy może powodować problemy ze wzrokiem.

You may also like...

Comments are closed.